Onemocnění – Septabene https://www.septabene.cz proti bolesti v krku Mon, 24 Jan 2022 13:17:26 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.1 /wp-content/uploads/cropped-512-32x32.png Onemocnění – Septabene https://www.septabene.cz 32 32 Běžné příčiny bolesti v krku https://www.septabene.cz/clanky/onemocneni/bezne-priciny-bolesti-v-krku/ Tue, 13 Jul 2021 13:00:33 +0000 https://septolete-si.razvoj.dev/?p=956 Сообщение Běžné příčiny bolesti v krku появились сначала на Septabene.

]]>

Určitě souhlasíte, že nikdo nechce být nemocný. Bolest v krku se může objevit náhle a často bývá provázena nepříjemnými symptomy – od potíží s polykáním až po úplnou ztrátu hlasu. Podívejme se společně na to, jaké jsou nejčastější příčiny bolesti v krku.

Bolest v krku je obvykle spojena nejen s bolestivým vjemem, ale také s otokem, suchostí a celkovým podrážděním v krku. Bolest v krku je jedním z nejběžnějších příznaků infekce horních cest dýchacích. Kvůli bolestem v krku ordinace lékařů každoročně navštíví více než 13 milionů lidí.

Bolest v krku je ve většině případů způsobena infekcemi nebo faktory prostředí, např. suchým nebo prašným vzduchem. I když může být bolest v krku nepříjemná, obvykle vymizí sama nebo s minimální symptomatickou léčbou.

Onemocnění způsobující bolesti v krku lze rozdělit do různých kategorií, a to na základě postižené oblasti krku.

  • Faryngitida – zánět sliznice hltanu
  • Tonsilitida – zánět a zarudnutí mandlí
  • Laryngitida – otok a zarudnutí hrtanu

Níže najdete nejčastější příčiny bolesti v krku.

Akutní respirační virové infekce, chřipka a jiné viry

Viry způsobují více než 90 % případů bolesti v krku. Virová onemocnění způsobující bolesti v krku zahrnují:

  • Běžné nachlazení (nachlazení způsobují různé viry)
  • Influenza/chřipka
  • Angína
  • Infekční mononukleóza
  • Spalničky
Angína a jiné bakteriální infekce

Příčinou bolesti v krku mohou být také různé bakteriální infekce. Nejčastější je angína, infekce krku a mandlí. Tyto infekce jsou způsobeny bakteriemi, konkrétně streptokoky skupiny A. Angína představuje asi 30 až 40 % případů bolesti v krku u dětí.

Suchý vzduch

Suchý vzduch může vysušit sliznice úst a krku. Když se v zimních měsících topí, vzduch je často příliš suchý. Výsledkem tak mohou být nepříjemné pocity, suchost a bolest v krku.

Někdy se bolest v krku a kašel vyskytují současně.

Kouř, chemikálie a jiné dráždivé látky

Mnoho různých chemikálií a dalších látek v prostředí krk dráždí. Příkladem mohou být:

  • Cigaretový a tabákový kouř (např. vodní dýmka)
  • Znečištěný vzduch ve městech a průmyslových zónách
  • Čisticí přípravky a jiné chemikálie
Poranění

Jakékoliv poranění krku (i ztuhlý krk) může vést k bolestem. Krk může podráždit také kousek jídla či namáhané hlasivky a svaly na krku.

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je onemocnění, u něhož se kyselina ze žaludku vrací do jícnu – tato trubice dopravuje potravu z úst do žaludku. Kyselina „popálí“ jícen a krk, což vede k pálení žáhy a refluxu. Právě to je pak příčinou bolesti v krku i chrapotu.

Bolest v krku se může objevit i po křičení, hlasitém mluvení nebo po delším zpívání. Bolesti v krku jsou také běžným problémem u fitness instruktorů a trenérů, kteří musí často křičet.

Сообщение Běžné příčiny bolesti v krku появились сначала на Septabene.

]]>
Příčiny a známky tonsilitidy (angíny) https://www.septabene.cz/clanky/onemocneni/priciny-a-znamky-tonsilitidy-anginy/ Tue, 13 Jul 2021 12:57:34 +0000 https://septolete-si.razvoj.dev/?p=952 Сообщение Příčiny a známky tonsilitidy (angíny) появились сначала на Septabene.

]]>

Tonsilitida (angína) může být příčinou bolesti v krku a problémů s polykáním. Podívejme se na tento problém detailněji.

Co je tonsilitida?

Tonsilitida je zánět tonsil neboli mandlí – dvou oválných symetrických kousků tkáně v zadní části krku – po každé straně krku je jedna mandle. Latinský název mandlí je tonsillae – z toho název pro zánět tohoto orgánu, tedy tonsilitida. Tonsily jsou shluky lymfatické tkáně. Podílejí se na tvorbě imunity – jsou totiž první obrannou linií při vdechování patogenů. Mandle rovněž vytvářejí protilátky bojující proti infekci, někdy jsou však napadeny bakteriemi nebo viry. V důsledku toho pak dochází k zánětu a otoku.

Mezi projevy a symptomy tonsilitidy řadíme otok mandlí, bolest v krku, potíže s polykáním a zvětšené citlivé lymfatické uzliny na krku.

Existují tři typy tonsilitidy:
  • Akutní tonsilitida – angína: Symptomy obvykle přetrvávají 3 až 4 dny, mohou však být přítomny až 2 týdny.
  • Rekurentní tonsilitida: Tonsilitida se objevuje několikrát ročně.
  • Chronická tonsilitida: Vzniká v důsledku předchozí angíny, kdy v mandlích nadále přetrvává zánětlivý proces.

Hlavní symptomy jsme již popsali; jaké jsou další příznaky tonsilitidy?

  • Vysoká teplota, horečka a zimnice
  • Zarudlé mandle
  • Bílý nebo žlutý povlak na mandlích
  • Bolest hlavy
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Bolest ucha
  • Špatný dech
  • Ztuhlé svaly na krku
Proč dochází k tonsilitidě?

I když je tonsilitida nejčastěji způsobována viry, příčinou mohou být také bakteriální infekce. Správná léčba tonsilitidy závisí na příčině, je proto důležité získat včasnou a přesnou diagnózu.

Nejběžnější bakterie způsobující tonsilitidu je Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), tato bakterie způsobuje bolest v krku. Angína i tonsilitida jsou spojeny se zánětem mandlí. Hlavním rozdílem je příčina zánětu. Tonsilitidu způsobují i jiné kmeny streptokoka a další bakterie.

Příznaky angíny jsou obvykle závažnější – náhlá bolest v krku a vysoká horečka.

Pokud tonsilitida způsobená streptokokem skupiny A nebo jinými kmeny streptokoků není léčena nebo není léčba antibiotiky dokončena, může vést k některým závažnějším onemocněním (např. revmatická horečka, komplikace streptokokové infekce, zánět ledvin, poststreptokoková reaktivní artritida atd.).

Domácí léčba tonsilitidy

Podívejme se, jak si můžeme pomoci doma, a to bez ohledu na to, jestli je tonsilitida způsobena virovou či bakteriální infekcí.

Pokud je suspektní příčinou vaší tonsilitidy virus, lékař vám antibiotika nepředepíše. Zde však najdete pár tipů na domácí léčbu, jež vám mohou pomoci infekci porazit.

  • Důležitý je odpočinek a spánek, což je nejlepší domácí lék na toto onemocnění.
  • Pijte hodně tekutin – dostatečná hydratace je velmi důležitá.
  • Vyhněte se jídlům a nápojům, které by mohly bolavý krk podráždit. Od bolesti v krku vám naopak mohou ulevit tekutiny jako vývar, čaj nebo teplá voda.
  • Pokud je vzduch v místnosti suchý, váš krk bude ještě více podrážděný. Používejte proto zvlhčovač, abyste v místnosti udrželi dostatečnou vlhkost.
  • Vyhýbejte se dráždivým látkám. Doma nekuřte a nepoužívejte chemické čisticí přípravky, které by mohly krk podráždit.
  • Pro úlevu od symptomů (bolest, podráždění a zánět) používejte volně prodejné léky v podobě pastilek nebo spreje. Zjistěte, jak vám může pomoci Septabene. Všechny výše uvedené postupy vám nicméně pomohou také s bakteriální infekcí. V případě bakteriální infekce vám lékař předepíše antibiotika, které je nutné užívat po předepsanou dobu, přestože se třeba již začnete cítit lépe.

V případě chronické tonsilitidy je někdy vyžadován zákrok. Mandle se mohou stát ložiskem chronické infekce, což vede k poklesu imunity a častým respiračním infekcím. Indikaci k případnému zákroku určí lékař.

Сообщение Příčiny a známky tonsilitidy (angíny) появились сначала на Septabene.

]]>
Faryngitida https://www.septabene.cz/clanky/onemocneni/faryngitida/ Tue, 13 Jul 2021 12:57:26 +0000 https://septolete-si.razvoj.dev/?p=950 Сообщение Faryngitida появились сначала на Septabene.

]]>
Co je faryngitida a čím se vyznačuje?

Faryngitida je zánět hltanu, tedy zadní části hrdla. Faryngitida může postihovat pouze některé či všechny následující oblasti krku:

  • Zadní třetinu jazyka
  • Měkké patro
  • Mandle
Nejčastější příčinou bolesti v krku je bakteriální nebo virová infekce

Viry jsou příčinou více než 90 % infekcí krku. Přestože si na bolest v krku často stěžují i pacienti s chřipkou, oparem herpes simplex nebo infekční mononukleózou, virové infekce se kromě bolesti v krku obvykle vyznačují dalšími specifickými symptomy.

V regionech s horkým létem a chladnou zimou se s virovou faryngitidou typicky setkáváme nejvíce v období zimy a na počátku jara. Právě v tuto dobu se lidé více shromažďují v nedostatečně větraných místnostech se suchým vzduchem. Viry způsobující faryngitidu se tak snadněji šíří.

Viry se mohou šířit vzduchem prostřednictvím kapének rozptýlených při kašli a kýchání. Ulpívají na nemytých rukou, které byly vystaveny kontaktu s tělesnými tekutinami z nosu a úst. Hygienická opatření jsou tak prvním a nejdůležitějším způsobem, jak předejít bolesti v krku a jiným akutním respiračním onemocněním.

U většiny lidí, kteří jsou jinak zdraví, lehká virová faryngitida netrvá dlouho, odeznívá sama a i přes značný diskomfort nezpůsobuje komplikace. V případě nevirové infekční faryngitidy je toto onemocnění zapříčiněno téměř vždy bakteriemi – konkrétně pak beta-hemolytickými streptokoky skupiny A. Stejně jako virová faryngitida se streptokoková faryngitida šíří snadno a rychle, a to především na konci zimy a na začátku jara.

Vyjma virové a bakteriální faryngitidy může bolest v krku někdy způsobit i plísňová infekce, v ústech se objevují bílé skvrny a pacient má potíže s polykáním. Jedná se o moučnivku (Candida), ta postihuje zejména malé děti a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Bolest v krku přetrvávající déle než několik týdnů může vznikat v důsledku refluxu kyselin ze žaludku, při dýchání ústy v suchém prostředí, při nadměrném hromadění hlenu v nazofaryngu („zadní rýma”) a ve vzácném případě při zduření.

Příznaky faryngitidy
  • Bolest v krku
  • Suchost a podráždění v krku
  • Bolest při polykání
  • Bolest při mluvení
  • Další symptomy se mohou objevovat v závislosti na příčině potíží. Při chřipce mezi ně patří například únava, slabost, bolesti svalů, bolesti hlavy a horečka.
Jak faryngitidu léčit?

Léčba vždy závisí na příčině onemocnění. Protože antibiotika na viry nezabírají a také abychom zamezili jejich nepravidelnému užívání, doporučují se pro zmírnění potíží topické antiseptické a analgetické léčebné přípravky. Důležité je léčit symptomy a zajistit, abyste se cítili lépe. Imunitní systém vašeho těla následně dokáže infekci porazit.

  • Hodně odpočívejte.
  • Pijte dostatečné množství vody, abyste předešli dehydrataci.
  • Teplé tekutiny (čaj nebo polévka) a želatinové dezerty krk zklidní a uleví vám od nepříjemných příznaků.
  • Pro zvýšení vlhkosti v místnosti používejte zvlhčovač vzduchu, suchý vzduch může bolestivé symptomy ještě zhoršit.
  • Užívejte topické antiseptické a analgetické pastilky nebo sprej.

Tato opatření vám pomohou zmírnit diskomfort u všech typů infekce v krku. Pokud je vaše onemocnění bakteriálního původu, lékař vám předepíše antibiotika. Dbejte na to, abyste antibiotika vždy dobrali, přestože se můžete cítit lépe již během léčby.

Jak faryngitidě předcházet?

Je nemožné zamezit všem infekcím, můžete však pomoci zpomalit jejich šíření.

  • Často si umývejte ruce, zejména pokud se vysmrkáte nebo pokud pečujete o dítě s bolestí v krku.
  • Trpí-li někdo ve vaší domácnosti respiračním onemocněním, uchovávejte jeho příbory stranou od ostatních a důkladně je umývejte v horké vodě (nejlépe samostatnou houbičkou).
  • Použité kapesníky okamžitě vyhazujte.
  • Pokud váš kolega nebo přítel vykazuje příznaky akutního respiračního onemocnění, nepodávejte mu ruku a neobjímejte ho.

Сообщение Faryngitida появились сначала на Septabene.

]]>
Laryngitida https://www.septabene.cz/clanky/onemocneni/laryngitida/ Tue, 13 Jul 2021 12:56:52 +0000 https://septolete-si.razvoj.dev/?p=948 Сообщение Laryngitida появились сначала на Septabene.

]]>

Laryngitida má mezi onemocněními krku speciální postavení a také své specifické charakteristiky. Toto onemocnění je důvěrně známo pravidelným návštěvníkům koncertů, lidem holdujícím karaoke, sportovním fanouškům, učitelům, moderátorům a všem, kteří musí hodně mluvit.

Co je laryngitida?

Začněme obecnou definicí. Laryngitida je zánět sliznice hrtanu a hlasivek způsobený infekcí, podrážděním nebo přetížením hlasivek.

Hlasivky se nachází v hrtanu. Jsou to dva záhyby sliznice pokrývající svaly a chrupavky. Za normálních okolností se hlasivky otevírají a zavírají hladce a svým pohybem a vibrací vytváří zvuky. U laryngitidy jsou hlasivky zanícené a oteklé, což vede k narušení zvuků tvořených vzduchem procházejícím hlasivkami. Kvůli tomu je hlas hrubší, může dojít také k jeho úplné ztrátě.

Příznaky

Nejčastější symptomy spojené s laryngitidou:

  • Štěkavý, suchý kašel
  • Oslabený hlas
  • Ztráta hlasu
  • Pocit suchosti v krku
  • Neustálé svědění nebo podráždění krku

Tyto příznaky jsou obvykle mírné a lze je řešit tím, že hlasivkám dopřejeme klid. Vlažná voda nebo jiné tekutiny bez kofeinu mohou pomoci sliznici krku zvlhčit.

Pokud se rozhodnete navštívit lékaře, co uvidí při vyšetření?

Laryngitida postihuje hlasivky a hrtan. Lékař nejprve provede vizuální diagnostiku pomocí speciálního zrcadla určeného k prohlížení hlasivek. Za účelem detailnějšího vyšetření pak může provést laryngoskopii.

Kdy vyhledat lékaře?

Obvykle jsou pacienti schopni akutní laryngitidu léčit klidovým režimem hlasivek a příjmem většího množství tekutin. Pokud příznaky přetrvají déle než 3 dny, je dobré navštívit lékaře.

Ihned se obraťte na lékaře, pokud:

  • Máte problémy s dýcháním.
  • Vykašláváte krev.
  • Přetrvává vysoká horečka.
  • Bolest se v období několika týdnů stupňuje.

Přiveďte své dítě okamžitě k lékaři, pokud:

  • Při vdechování vydává pískavé zvuky.
  • Hodně sliní.
  • Obtížně polyká.
  • Obtížně dýchá.
  • Má vysokou horečku, kterou se nedaří srazit.
Průběh onemocnění

Laryngitida může mít akutní (krátkodobý) nebo chronický (dlouhodobý) průběh. Ve většině případů je laryngitida způsobena virovými infekcemi. Trvalý chrapot může v některých případech poukazovat na závažnější onemocnění.

Akutní laryngitida

Akutní laryngitida je dočasný stav způsobený přetížením hlasivek. Tento stav může být zapříčiněn rovněž infekcí horních cest dýchacích nebo podchlazením krku. Nejčastější příčiny akutní laryngitidy jsou:

  • Virové infekce
  • Přetížení hlasivek v důsledku nadměrného mluvení nebo křičení
  • Bakteriální infekce
Chronická laryngitida

Chronická laryngitida vzniká vlivem dlouhodobé expozice dráždivým látkám. Obvykle je závažnější a má dlouhodobější dopady než akutní laryngitida.

Chronickou laryngitidu mohou způsobit následující faktory:

  • Častá expozice škodlivým chemikáliím nebo alergenům
  • Reflux (onemocnění, u něhož se kyselina běžně přítomná v žaludku vrací zpět do jícnu)
  • Časté infekce dutin
  • Kouření nebo pobyt v blízkosti kuřáků
  • Přetížení hlasivek (rizikovou skupinou jsou přednášející a řečníci)
  • Kvasinkové infekce vzniklé v důsledku častého používání inhalátorů

Změny tvaru hlasivek spojené s věkem, onkologické procesy a paralýza hlasivek mohou také vést k přetrvávajícímu chrapotu a bolesti v krku.

Jak léčit laryngitidu?
  • Mluvte co možná nejméně.
  • Pijte dostatečné množství tekutin.
  • Věnujte pozornost vlhkosti v místnosti, centrální topení a klimatizace vzduch vysušují.
  • Můžete užívat volně prodejné léky jako např. Septabene, které vám poskytnou úlevu od bolesti a symptomů podráždění, suchosti a pálení v krku.
Co byste neměli dělat:
  • Nemluvte hlasitě a nešeptejte, šeptání hlasivky zatěžuje. Mluvte raději stabilním, klidným hlasem nebo mlčte.
  • Nekuřte.
  • Vyhýbejte se zakouřeným nebo prašným prostorám.
  • Nepijte příliš mnoho kávy a vyhněte se alkoholu.

Сообщение Laryngitida появились сначала на Septabene.

]]>