Trojí účinek pro pocit úlevy
ve vašem krku!

Button
Pro lepší uživatelskou zkušenost při návštěvě stránky Septabene doporučujeme používat prohlížeč Google Chrome, Safari nebo Mozilla Firefox.

Určitě souhlasíte, že nikdo nechce být nemocný. Bolest v krku se může objevit náhle a často bývá provázena nepříjemnými symptomy – od potíží s polykáním až po úplnou ztrátu hlasu. Podívejme se společně na to, jaké jsou nejčastější příčiny bolesti v krku.

Bolest v krku je obvykle spojena nejen s bolestivým vjemem, ale také s otokem, suchostí a celkovým podrážděním v krku. Bolest v krku je jedním z nejběžnějších příznaků infekce horních cest dýchacích. Kvůli bolestem v krku ordinace lékařů každoročně navštíví více než 13 milionů lidí.

Bolest v krku je ve většině případů způsobena infekcemi nebo faktory prostředí, např. suchým nebo prašným vzduchem. I když může být bolest v krku nepříjemná, obvykle vymizí sama nebo s minimální symptomatickou léčbou.

Onemocnění způsobující bolesti v krku lze rozdělit do různých kategorií, a to na základě postižené oblasti krku.

Níže najdete nejčastější příčiny bolesti v krku.

Akutní respirační virové infekce, chřipka a jiné viry

Viry způsobují více než 90 % případů bolesti v krku. Virová onemocnění způsobující bolesti v krku zahrnují:

Angína a jiné bakteriální infekce

Příčinou bolesti v krku mohou být také různé bakteriální infekce. Nejčastější je angína, infekce krku a mandlí. Tyto infekce jsou způsobeny bakteriemi, konkrétně streptokoky skupiny A. Angína představuje asi 30 až 40 % případů bolesti v krku u dětí.

Suchý vzduch

Suchý vzduch může vysušit sliznice úst a krku. Když se v zimních měsících topí, vzduch je často příliš suchý. Výsledkem tak mohou být nepříjemné pocity, suchost a bolest v krku.

Někdy se bolest v krku a kašel vyskytují současně.

Kouř, chemikálie a jiné dráždivé látky

Mnoho různých chemikálií a dalších látek v prostředí krk dráždí. Příkladem mohou být:

Poranění

Jakékoliv poranění krku (i ztuhlý krk) může vést k bolestem. Krk může podráždit také kousek jídla či namáhané hlasivky a svaly na krku.

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je onemocnění, u něhož se kyselina ze žaludku vrací do jícnu – tato trubice dopravuje potravu z úst do žaludku. Kyselina „popálí“ jícen a krk, což vede k pálení žáhy a refluxu. Právě to je pak příčinou bolesti v krku i chrapotu.

Bolest v krku se může objevit i po křičení, hlasitém mluvení nebo po delším zpívání. Bolesti v krku jsou také běžným problémem u fitness instruktorů a trenérů, kteří musí často křičet.